Старий товариш краще?

Тенденції усіх сегментів ринку металооброблювального обладнання України схожі – це поступове зростання потреб у сучасній техніці, яке споживачі все ще намагаються задовольняти за рахунок модернізації наявних верстатів.

По экспертным оценкам, оборот рынка металлообрабатывающего оборудования Украины составляет около 25 млн. EUR в год.

Аналізуючи тенденції та перспективи українського ринку металооброблювального обладнання мусимо розглядати всі сегменти даного ринку в комплексі: ніші токарних, фрезерних, для обробки листів і ін. верстатів. Тенденції перелічених напрямів, на думку експертів, схожі і відображають загальні тренди. Загальні тенденції

Представник асоціації «Сфера» Юрій Постригань відзначає зростаючу сьогодні потребу в гнучких виробничих системах, зручних і потужних системах CAD / CAM, прагнення операторів до досягнення найвищої продуктивності техніки при мінімальній матеріало- та енергоємності. Але, з іншого боку, український бізнес все ще орієнтується на дешеве обладнання, мириться з низькою ефективністю, відкладаючи витрати на ремонт і оновлення.

«При цьому за останні 2-3 роки світове виробництво металообробних верстатів зросла в кілька разів, – каже технічний директор Технічного Центру« ВаріУс» Валерій Жовтобрюх, – за останні два роки такий же «бум» замовлень пережило верстатобудування Росії, а 2007 р. чимало українських виробників стали поділяти замовлення на більш і менш вигідні. І якщо ви зараз захочете купити під свою виробничу програму обладнання – раджу не дуже торгуватися, інакше постачальник поставить вас в плані виробництва верстатів на кінець наступного року або ще далі. У європейських верстатників за останній рік стандартний термін поставки виріс з 6 місяців до 9-12. А деякі особливо популярні бренди можуть собі дозволити відповісти замовнику з нашої країни, що вони не зацікавлені цим ринком в даний час!»

За даними ТЦ «ВаріУс», дефіцит досвідчених фахівців-верстатників і надто високі ціни на нове обладнання змушують багатьох власників скорочувати парк універсального обладнання – з одночасним збільшенням числа верстатів з ЧПУ, що досягається за рахунок модернізації наявного обладнання або придбання нового. Серед можливих причин ставки на модернізацію – те, що реальна ціна нового обладнання може включати витрати на демонтаж, відключення і переміщення старого, можливо, на його вивезення, а також – на доставку нового верстата. Також, якщо в новій техніці використовуються інші інструменти, ніж у попередньої, то додаються витрати на закупівлю нового обладнання.

За словами В.Жовтобрюха, “нині будь-яке устаткування в ціні, і “далі буде”. В результаті, за останній рік ціни на верстати виросли не менше ніж у 1,5 рази”. Це, між тим, означає поступальне зростання інтересу саме до нової техніки, а не до її модернізації. При цьому витрати на так званий “промоушн” на ринку настільки великі, що для гравця, який продав за рік не більше 10 одиниць устаткування, без подвійної націнки не обійтися. “І це нормально. Продаватиметься 100 верстатів стабільно – націнка стане менше. В цілому, яка різниця, скільки коштує верстат – головне його продуктивність і надійність” (В.Жовтобрюх).

Сегмент обладнання для розкрою металу генеральний директор компанії «Фаворит-АМ» Леонід Кравець оцінює як не надто прогресивний. І бачить тут не так вже й багато підстав для зміни ситуації на краще.

На думку Л.Кравця, «коли інвестор обирає, чим займатися, він зауважує ситуацію в машинобудуванні, металообробці, і в ряді випадків думає: краще продавати нерухомість або ще щось. Невигідні кредити, недолік робочої сили, фінансова нестабільність, інфляція, необґрунтоване зростання цін на залізничні перевезення, на металопрокат. Усе це знижує привабливість металообробки як бізнесу. А це стримує попит і на обладнання для розкрою металу також».

Окрім «Фаворит-АМ», обладнання для газоплазмового розкрою імпортує ще одна турецька компанія, а одна польська намагається вийти на український ринок.

В цілому, за даними ТОВ «МКТ», на даний момент на вітчизняному ринку техніки для різання металу присутнє або обладнання відомих виробників Європи і Америки (висока цінова категорія), або більш дешева продукція з Південно-Східної Азії. За словами керівника комерційного відділу ТОВ «МКТ» Наталії Ковальчук, також на ринок країни постачається обладнання з високим зносом з Європи, термін експлуатації якого до моменту поставки складає більше, ніж 10 років, що створює великі проблеми в подальшому використанні.

За оцінкою Л. Кравця, в цілому імпорт займає приблизно 30-40% сегмента. Всього ж в країні щорічно продається не більше, ніж 50 машин розкрою. А з тією промисловою базою, яка є в України, стільки повинно продаватися за 1 день, вважає експерт. «Поки ж для вітчизняного ринку верстати розкрою, які пропонуємо ми і деякі конкуренти, – це майбуття, яке, втім, може і зовсім не настати, – каже Л.Кравець, – для Заходу – ж минувшина. Прикладом, в Європі немає жодної металобази, жодного сервісного металоцентру, де не було б такого обладнання. Продається не металопрокат, а вже готова деталь.У нас же машинобудівні заводи, де встановлені машини плазмового або лазерного розкрою металу з ЧПУ, можна перерахувати по пальцях. А чимало тих, хто хотів би купити ці машини, не можуть собі цього дозволити».

Проте дуже багато нового обладнання для розкрою металу експлуатує «Азовмаш»; без таких машин просто не можуть обійтися будь-які виробники металоконструкцій. Крім того, за даними «Фаворит-АМ», 10 таких верстатів має Дніпропетровський ЗМК ім. Бабушкіна. В цілому, за словами Л. Кравця, «ті, хто споживає металопрокат ешелонами, просто не можуть інакше обробляти лист».

Нередко операторы отказываются покупать новую технику даже при хорошей перспективе окупаемости.

Крім того, за даними експертів, запити споживачів вимагають від металообробних підприємств збільшення застосування сучасних підходів до розкрою металів. Серйозні вимоги висуваються до якості різу (механічна обробка після різання повинна бути мінімальною), витраті металу, автоматизації процесу розкрою.

Виходячи з цього, усе частіше використовуються установки повітряно-плазмового різання – завдяки вдалому поєднанню якості, зручності і невисокої ціни. Так, використання плазмового різання в поєднанні з координатним столом і ЧПУ дозволяє досягти високої точності якості різання, абсолютної повторюваності вироблених деталей, практично повністю автоматизувати процес розкрою й оптимізувати його за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.А впровадження термічного різання металів (ТРМ) має такі ефекти: в десятки разів прискорюється виготовлення деталей будь-якої конфігурації; відпадає необхідність витрачати величезні кошти на підготовку випуску нової продукції; шлях від задуму (креслення) конструктора до готової деталі подолано за10-30 хв.; немає необхідності проводити дорогі вирубні штампи, навпаки, з’являється можливість розпродати до 80% вільного пресового устаткування, залучаючи додаткові кошти.Крім того, програма оптимального розкрою металу дозволяє додатково економити до 30% матеріалу, при цьому всі операції з виготовлення деталей відбуваються в одному місці, на одній одиниці обладнання. Також з’являються переваги в можливості швидкої зміни окремих вузлів конструкції для поліпшення виробів.

«У цих умовах конкуренція в сегменті просто божевільна, – зазначає Л. Кравець. – Лише внутрішніх виробників налічується 11, плюс – 5-7 представництв і філій, що представляють міжнародні бренди. При цьому домінують на ринку гравці «середнього класу», оскільки китайські постачальники неконкурентоспроможні за якісними характеристиками свого обладнання, а західні – за ціновими». Неоднозначна конкуренція

«На жаль, – каже Юрій Постригань, – поки що під час вибору техніки вирішальним є ціновий фактор. При цьому покупці часто довіряють країні, в якій розміщено офіс компанії-виробника або дистриб’ютора, і за такий поверхневий підхід мають результат – малоефективне обладнання з коротким життєвим циклом, таким чином переплачуючи за товар. І сьогодні навіть відомі виробники стали випускати так звану «Low-cost» продукцію, не завжди інформуючи потенційного клієнта про те, що можливості і ресурс таких верстатів обмежені, а витрати на їх експлуатацію будуть значні».

При цьому, зазначають експерти, ринок в цілому вже стабілізувався. Якщо і з’являються нові гравці, то це загалом азіатські продавці техніки, які, втім, в тривалій перспективі не зможуть істотно вплинути на переділ ринку.

За словами старшого фахівця компанії «Батекс» Сергія Сокуренко, «досить сильна конкуренція з турецькими і китайськими компаніями, здатними запропонувати в кілька разів меншу ціну. Ми ж намагаємося протиставити цьому якість, швидкість обробки металу і безпеку для людини».

На думку В.Жовтобрюха, «нормальна конкуренція виникне, як тільки Україна економічно позначиться в Єврозоні, на тлі шквального збільшення ринку. Як це, наприклад, сталося в Польщі в 2006 р. – за рік до цієї країни було ввезено понад 500 обробних центрів. Причому на 90% це була продукція світових лідерів, а отже – найдорожча».

В.Жовтобрюх вважає, що про конкуренцію на українському ринку техніки для обробки металу потрібно говорити з урахуванням головних тенденцій ринків-споживачів. Наприклад, тиск конкурентів змушує підприємства безперервно скорочувати час, необхідний для повної обробки деталі, кількість же висококваліфікованих верстатників зменшується.
В результаті безліч механічних та інструментальних цехів виявляють потребу в прискоренні операцій на верстатах з ЧПУ. Це завдання (а загалом, і підвищення якості підсумкової продукції) може бути виконано за рахунок установки сучасного ЧПУ на наявну техніку, або ж завдяки закупівлі нової техніки. І це найважливіше ринкове питання. Сучасне ЧПУ дозволяє створювати, зберігати, накопичувати і при необхідності знову задіяти програми, що дають можливість швидко перебудовуватися на новий технологічний цикл. А використання систем CAD-CAM і CNC-технологій дозволяє скорочувати час від отримання файлів з кресленнями клієнта до виготовлення готових деталей. Крім того, ЧПУ дає можливість одним інструментом обробити складний контур деталі, для чого колись було потрібно кілька інструментів або інструмент спеціальної форми. Не кажучи вже про те, що впровадження сучасних ЧПУ може пом’якшувати проблему нестачі досвідчених верстатників: банк програм дозволяє знизити вимоги до кваліфікації оператора під час обробки деталей складної форми. Опції діалогу з оператором розширюють можливості механічної обробки, при цьому один працівник обслуговує кілька верстатів. Хоча, на думку експертів, комп’ютер ніколи повністю не замінить висококваліфікованого фахівця.

При виборі ЧПУ досвідчені покупці намагаються ретельно аналізувати вміст кожного пропонованого комплекту. Прикладом, деякі комплекти складаються тільки з пульта управління, екрану і комп’ютера. Комплекти «під ключ» можуть коштувати дорожче, але містять підсилювачі, програмований логічний контролер (PLC), пульт управління оператора.

В цілому варіант модернізації устаткування залежить від очікуваного ефекту. На думку фахівців ТЦ «ВаріУс», максимальні витрати на реконструкцію не повинні становити 50-60% вартості нового верстата.

Таким чином, перетворення ручного верстата в повністю комп’ютеризований з ЧПУ важко назвати доцільним – адже така реконструкція вимагає повної заміни механіки верстата, витрати на яку навряд чи окупляться.

Часто вибір між закупівлею нового верстата і модернізацією старого залежить від кутових розмірів. Чим більше верстат, тим більше варто його заміна і вище привабливість модернізації. Найкраще підходить для оновлення техніка, що має якісний конструкційний метал, але старе управління. Якщо ж обладнання механічно зношене, то розумні власники найчастіше не бачать сенсу в його відновленні.

Так чи інакше, сегмент модернізації верстатів для обробки металу є самостійним напрямком ринку металообробної техніки. Оператори, успішні в цьому сегменті, таким чином створюють собі непоганий плацдарм (і на всьому ринку в цілому).

«Головна складність українського ринку металообробного обладнання полягає в тому, що сотні замовників з року в рік не переходять з потенційних в реальні через невпевненість у завтрашньому дні, – говорить В.Жовтобрюх. – Споживач не знає, чи будуть замовлення, чи не відберуть бізнес? Чи вийде взяти вигідний кредит?»
І все ж таки попит на нові верстати поступово зростатиме.

Андрій Боярунець